Кентшинський Ярмарок: З Мальованої Скрині


Григорій Сподарик

“У скрині переховуємо те, що найдорожче і найцінніше” – це головний лозунг, який відкриває чи не кожен Фольклорний ярмарок “З мальованої скрині” у Кентшині. Цього року в першу суботу червня захід відбуватиметься уже 33-ій раз. Цього разу перед публікою виступить ансамбль українського народного танцю “Черемош” та вокально-інструментальні групи “Гаразд” і “Слов’янська душа”.

Популярність “Скрині” в різні роки коливалася. Публіки бувало менше і більше, що залежало від ряду чинників. Інколи погода перешкоджала, часами ярмарок співпадав з іншими реґіональними заходами, або фінансові можливості були невеликі. Проте люди завжди мали змогу тут зустрітися, познайомитися з талантами місцевих і приїжджих з України артистів. Частими і бажаними гістьми ярмарку є колективи, що гуртують молодих українців з Вармії та Мазурів – ансамбль “Думка” з українського ліцею в Ґурові-Ілавецькому, “Черемош” з Венґожева, “Лісова пісня” з української школи в Бартошицях, гурти та солісти з місцевих пунктів навчання української мови тощо. Керівники шкільних колективів часто підкреслюють, що діти переживають кожен свій виступ на сцені. Тоді дуже добре, коли з ними є батьки, бо так міцніє почуття спільної справи. Діти не менше переживають і те, що про них напише “Наше слово” чи покаже телебачення. Таке визнання робить молодих українців сміливішими у своїх середовищах. Вони потім не соромляться перед польськими колеґами виступати в народних костюмах і співати українські пісні. Тому, такі заходи, як “Мальована скриня”, обов’язково слід проводити.

Ярмарок з перервами проводиться від 1979 р. Після демократичних перетворень за організацію відповідає ольштинський відділ та кентшинська ланка Об’єднання українців у Польщі (ОУП), які очолюють відповідно Степан Мігус та Андрій Сидор. Організаторські ряди поповнює також Кентшинський центр культури. Зачинателями свята були покійні уже українські лідери Михайло Семерак, Захар Кущак, Микола Гбур, Степан Демчyк, Антін Старух та інші. Якщо спочатку публіці презентувались всього чотири колективи, то згодом їх кількість помножилась, а на сцену виходило навіть більше як двісті виконавців. Серед публіки часто були представники місцевої та воєвідської влади, українці- депутати Сейму Польщі, українські дипломати, гості з України тощо. У своїй історії ярмарок становив відбірний етап до фестивалю української культури, сприяв зміцненню польсько-українських відносин та був місцем відзначення таких важливих для українців подій, як роковини Акції “Вісла”. У рамках заходу відбувалися майстер-класи, виставки, презентація українського бойового мистецтва чи молодіжні вечорниці у дворі древнього місцевого замку. Ярмарок “виходив” й на вулиці Кентшина, щоб познайомити мешканців і гостей з багатством української культури та кухні. Практично щороку кентшинський ярмарок є місцем популяризації наших шкіл у реґіоні – в Бартошицях та Ґурові-Ілавецькому. Організатори ставлять собі за мету й активізацію української громади, особливо її молодих представників.

В останні роки одним з символічніших був ярмарок проведедений у 2014 р. під кличем “Усі ми з Майдану”. Тодішній бугомістр міста відзначав, що у цей складний для України час, всі повинні стати українцями. “Мальована скриня” тривала три дні, а її учасники з України брали участь ще й у польському лицарському турнірі. Інструктори Всеукраїнської федерації “Спас” із Запоріжжя провели також майстер-класи для української молоді. Символічною стала друга частина концерту присвячеа пам’яті героїв Майдану. Вона розпочалася жалібною піснею “Пливе кача по Тисині”. Це твір, яким українці прощали Героїв Майдану, що віддали своє життя за вільну демократичну Україну і за її вхід до європейського співтовариства.

Почесні гості ярмарку публічно засудили аґресивні та брутальні дії Росії в Україні, закликали до солідарності з Україною і надання їй допомоги. Серед гостей були депутат польського парламенту Мирон Сич, генеральний консул України у Ґданську Мирон Янків, віце-маршалок Вармінсько-Мазурського воєвідства Ярослав Слома та інші. На ярмарку можна було придбати доброчинні цеглинки, а весь дохід передадуть потерпілим на київському Майдані. У наступних роках відповідальний за акцію Громадський комітет “Разом з Україною” продовжував збирати гроші для біженців та поранених українських солдатів, які приїжджають на лікування до Польщі.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.