ST MICHAEL’S UKRAINIAN ORTHODOX CHURCH

V. Rev. Yaroslav Dumansky, Pastor

Братство Святого Архистратига Михаїла засноване в 1926 році. Головними рушіями були родини: Дисінчук, Притика, Владика, Борковський, Баран, Гімбел, Сенек, Матвійчук, Івашків, Левицький, Саків, Багрій, Тимців, Керич, Маланчук, Кишинюк, Березюк, Дацків та інші. Перші Богослужіння проводив о. Кіндзіль в домі родини Барана.

У 1928 році парафіяни почали будівництво церкви. Настоятелем під час зведення храму був о. Федишин, головами Братства – Дисінчук і Гречин. Пожаром у 1929 році було зруйновано вівтарну частину церкви, яку швидко було відновлено зусиллями парафіян. Жертовністю вірних поставлено вітражі у вікнах, куплено дзвін і потрібне устаткування. Владика Йосиф урочисто посвятив церкву і 1931 році, і вона стала незалежною, православною, українською. Служби Божі проводили отці Дмитрик і Кочур.

Отець М. Кашуба організував Клуб Молоді, що налічував з часом 60 чоловік. Молодь ставила театральні вистави, влаштовувала імпрези. Клуб працював аж до мобілізації на фронт під час Другої Світової війни.

У 1936 році парохом церкви став о. А. Кущак. Під його керівництвом було куплено хату для священника, ще 4 ділянки землі, помальовано церкву всередині. Художник І. Кучмак написав 6 ікон, окрасив вівтар і оригінальними українськими узорами приміщення церкви. Пізніше було додано орнаменти до стелі і над вікнами С. Слободяном. Куплено орган, які використовувалися до 1966 року.

За о. Щадинського було організовано церковний хор, яким керував С. Ковальчук (1953 р.).

З 1954 до 1965 рр. Служби Божі відправляли отці М. Земляченко, О. Кропильницький, В. Чекалюк, Д. Савка. Настоятелі видавали кожного тижня бюлетень, в якому інформували вірних про значення свят, історичні події Церкви, новини з українського громадського життя на Лонг Айленді. З різних причин багато незгоди було серед парафіян. Церкву трясло і штормило, але вона вистояла.

У 1967 році приєдналася парафія Святої Тройці з Вестбурі і церква перейшла під юрисдикцію УПЦ в США. На той час численність парафії складала 130 чоловік. Першим настоятелем об’єднаної церкви Консисторія назначила о. Є. Нарушевича. Об’єдналося і сестринство в одне “Сестринство Святої Марії та Святої Ольги.”

За настоятельства о. Н. Столярчука було добудовано будинок священника.

Під час керівництва о. Чернявського, митцями С. Макаренко і Н. Сомко було виготовлено іконостас. У цьому ж році було перекрито міддю купол, зроблено хрест, що освітлюється з середини і видний вночі здалека.

Велику працю було проведено о. С. Гаюком по благоустроєні церковного підвалу. Найбільше доклалися в цьому голова будівельного комітету Ю. Гураль, А. Небожинський і В. Пищимуха. Щоб привести зал до нинішнього стану потрібно було 150 тисяч доларів. З допомогою жертводавців, сестринства, школи, хору і молоді вдалося подолати цей фінансовий бар’єр.

. . .

Нині церква нараховує 95 парафіян. Кожної неділі о. Я. Думанський служить святкову Службу Божу. Активно працює церковний комітет (голова М. Онищак): встановлено новий купол, оновлено сходи. У церковному залі проводяться релігійні і національні свята, на які сестриці накривають святкові столи (голова Л. Насалик).

Церква живе і працює завдяки жертовності духовенства, що за мізерну платню задовільняло і задовільняє потреби парафіян, жертводавців, стараннями сестринства.