Пласт – Українська Скаутська Організація

Пласт як український вияв світового скаутського руху, постав в Україні у 1911 році. Засновниками перших пластових груп були педагоги Олександр Тисовський, Іван Чмола і науковець Петро Франко.

12 квітня 1912 року у Львові вихованці О. Тисовського вперше склали Пластову Присягу. Цю дату традиційно вважають Днем народження Пласту.

Відповідником англійському “скаут” (“scout”, розвідник) українські скаути обрали термін “пластун”. Так називали розвідників у козацькому війську. Отож, Пласт є частиною світового скаутського руху, започаткованого у 1907 році Робертом Бейден-Поуеллом в Англії.

Засновники Пласту: Олександр Тисовський, Іван Чмола і Петро Франко

Основним завданням Пласту стало всебічне виховання молоді на морально-християнських і патріотичних засадах, формування в юнаків і юначок провідницьких якостей.

Гаслом-привітанням пластунів стали слова: “Сильно”, “Красно”, “Обережно”, “Бистро” (СКОБ!, скорочення, що водночас є назвою поширеного на території України орла). Символ Пласту – тризуб, переплетений білою лілеєю, знаком світового скаутського руху.

Пластовий рух на всіх українських землях у першій чверті століття розгорнувся і потужну силу, об’єднуючи тисячі українських дівчат і юнаків. Поштовхом до його активізації стала книга О. Тисовського “Життя в Пласті”, видана 1921 р., а також титанічна праця сподвижників Пласту. Однак до 1920 р. радянсько влада зліквідувала українські пластові організації у східних і центральних регіонах України, а до 1930 року їх було заборонено і на території Галичини польським урядом, що змусило Пласт перевести свою діяльність у підпільні форми.

Від 1945 р. центр пластового життя було перенесено на еміграцію, такі організації діяли і Канаді, США, Британії, Австралії, Аргентині, Німеччині, Франції та Бельгії. З 1954 р. створену об’єднавчу Конференцію українських пластових організацій.

Пластовий рух в Україні відродився з кінця 1980-х рр. Нині легальна зареєстрована дитяча і молодіжна організація з чіткою та ефективною системою виховання, яка дає змогу плекати у молоді такі риси, як відповідальність, здатність розуміти та поважати інших людей, готовність прийти на допомогу, пошану до національної культури та предків, патріотизм, екологічну свідомість, прагнення до миру і справедливості.

Пластуни добровільно відмовляються від уживання алкоголю, тютюну та наркотиків.

Пласт до сьогодні зберігає чітку структуру організації з поділом на гуртки, рої, гнізда, курені. Це є спадком традиції, які понад сто років тому започаткував засновник світового скаутінгу.

14 липня 2008 р. в часі 38 Світової скаутської конференції в Кореї Україну було офіційно прийнято до Світової організації скаутського руху – WOSM, яка об’єднує понад 28 мільйонів молодих людей на всіх континентах.

Новацтво

До Пласту можна належати від 6-річного віку до кінця життя. Якщо дитина приходить у віці 6-7 років, це дає їй кращі можливості для особистого росту в організації та змогу пройти усі етапи пластового життя. Ці найменші пластуни віком 6-11 років називаються новаками. Вони складають Пластову Обіцянку допомагати іншим, слухатись батьків та намагатись щоразу бути кращими. Новаки і новачки щотижня займаються у групах по 6-10 осіб: граються, співають, майструють, слухають, дискутують, малюють, сміються, вчаться в’язати вузли і знаходити шлях за знаками мандрівника.

В новацтві діти носять хустки жовтого кольору. Хустка є частиною однострою – одягу пластунів, куди входять ще сорочка, шорти чи спідниця, підколінки, берет, шнурок зі свистком, відзнаки.

Заняття на природі

Важливий принцип, що відрізняє скаутинг з-поміж інших організацій, – широке використання різноманітних форм і методів роботи на природі, а не в приміщенні. Коли скаутинг розпочинався, використання цього методу було майже революційним. І сьогодні діяльність на природі відіграють значущу роль у суспільстві, їх роль не тільки не зменшилась, а навіть зросла. Освітня програма Пласту включає різноманітні заняття на природі, які корисні не тільки для створення здорового та активного тіла, але й для зміцнення волі, впевненості у собі, загартування характеру, бо кожна діяльність в нашій програмі має освітню мету. Основна пластова діяльність – це табори, вправи на тренування навичок виживання, теренові ігри, приготування їжі на природі, походи, дослідження природи, велоспорт і т. ін.

Існує також спеціальна діяльність, що потребує підготовлених інструкторів (спеціально навчених пластунів), що проходять в спортивних центрах або організовані іншими організаціями, такі як парусний спорт, скелелазіння, рафтинг, парашутний спорт. Інший надзвичайно важливий напрямок пластової діяльності на природі – екологічні проекти.

У Пласті трапляються різні заняття і завжди нагода спробувати щось нове. Може це нова гра, може інший рід табору – мандрівний чи водний або нове куховарення.

Ступенева виховна програма

Перебуваючи в новацтві та юнацтві, пластуни та пластунки проходять ряд етапів. Завершення кожного етапу свідчить про те, що пластун здійснив ще один крок на шляху до самовдосконалення, і таким чином може приступати до осягнення наступного етапу.

Після завершення етапу пластунові чи пластунці присвоюється відповідний пластовий ступінь, який відображається відзнакою ступеня на пластовому однострої.

Вимоги кожного етапу є пристосовані до кожного віку та передбачають виконання певних завдань чи освоєння певних знань, необхідних пластунові у його повсякденному пластуванні. Перелік цих завдань є чітко окреслений та викладений у вимогах проби.

Пластові проби – це означена кількість завдань і проектів, що їх пластун чи пластунка має виконати. В означеному часі дитина має підтвердити в умовах реального життя зусиллями і працею, пережиттям і знаннями, що вона повністю засвоїла встановлений для неї виховний матеріал та вільно оперує прикметами та вміннями, котрі відповідають виховній програмі цього віку.

Крім новацьких та юнацьких проб освітня програма дає безліч можливостей у здобуванні пластових іспитів із різних ділянок – вмілостей. Новацтво та юнацтво має вільний вибір здобувати їх на підставі свого зацікавлення, вони дають нагоду пластунам і пластункам набути теоретичних та практичних знань у найрізноманітніших ділянках.

Сторони горизонту вправний пластун може визначити за сонцем з допомогою годинника, а знання слідів тварин часом може вберегти від небезпеки.

Використання символіки

Символіка – це все, що пов’язує групу, створює почуття приналежності. Головним символом світового скаутського руху є однострій, Присяга та Закони, скаутська лілея (емблема) та гасло “Будь готовий!” Як і у всіх національних організаціях, в Пласті ці символи мають свої особливості. В українському Пласті також передбачено, що кожна група (улад, гніздо, курінь) може мати свої символи, такі як назви, кольори хусток і беретів, церемонія посвяти, курінна пісня, церемонія відкриття і закриття табору і т. ін. Метод символізму спонукає дитину почуватися особливо – розуміти, що вона належить до певної організації зі своїми правилами. Освітня програма включає інформацію про значення та історію виникнення всіх символів. Дуже важливе завдання виховника – пояснити значення цього методу, щоб діти комфортно почували себе, одягаючи чи використовуючи символи не тільки в організації, але й з іншими людьми. Всі завдання повинні допомагати дітям в будь-якому віці любити та поважати символи, що представляють скаутинг.

Немає сірників – випробуйте спосіб розпалювання вогню тертям дерева об дерево.

Відзначення

Пластова система відзначень і пересторог є надзвичайно важливим та успішним інструментом у ведені виховної діяльності пластової молоді. Вона продумана до деталей і творить собою цілість. Нагородою за сумлінне виконування пластових обов’язків є сама приналежність до Пласту, а потім здобуті пластові ступені і відповідні до них відзнаки.

Юнацтво

Унікальний метод скаутінгу поєднує в собі різні освітні інструменти для досягнення мети: сприяти розвитку гармонійної особистості та реалізації всього потенціалу дитини. Саме в освітніх програмах ці інструменти застосовуються найширше.

Пластова Присяга та Закон

Як кожний скаут у світі має Присягу та Закон, українські пластуни теж мають Присягу та Закон, які по суті такі ж самі, але сформульовані Пластом у відповідності до національних культурних особливостей. В Присязі та Законі закладені фундаментальні принципи Пласту, а освітня програма побудована таким чином, що з часом, коли юнак дорослішає, значення і усвідомлення цінностей, що закладені в Присязі та Законі, стають глибшими та важливішими.

► Пластова Присяга ◄

Присягаю своєю честю, що робитиму все, що в моїй силі, щоб бути вірним Богові й Україні, допомагати іншим, жити за Пластовим Законом і слухатись Пластового проводу.

► Пластовий Закон ◄
 1. Пластун словний.
 2. Пластун сумлінний.
 3. Пластун точний.
 4. Пластун ощадний.
 5. Пластун справедливий.
 6. Пластун ввічливий.
 7. Пластун братерський і доброзичливий.
 8. Пластун врівноважений.
 9. Пластун корисний.
 10. Пластун слухняний пластовій старшині.
 11. Пластун пильний.
 12. Пластун дбає про своє здоров’я.
 13. Пластун любить красу і дбає про неї.
 14. Пластун завжди доброї гадки.
Гурткова система

Гурткова система – це робота з дітьми в малих групах, гуртках, під керівництвом однієї дитини, їхньої однолітки. Юнаки і юначки віком 11-18 років займаються в гуртках по 6-10 осіб одного віку.

Кожен юнацький гурток має виховника з числа дорослих членів (>18) організації.

Основні можливості гурткової системи численні і включають:

 • навчання через практику;
 • навчання у когось та з кимсь такого ж віку в зручному та комфортному середовищі, пропагуючи командний дух та співпрацю;
 • навчання тому, як брати, давати та ділити відповідальність;
 • розвиток лідерських якостей;
 • практику демократичних навичок, включаючи метод прийняття рішень.
Навчання через практику

Один з особливих освітніх інструментів, який завжди відділяє скаутський рух серед інших організацій неформальної та додаткової освіти – навчання через практику. Це означає, що дитина сама виконує певне завдання, а не тільки слухає або пасивно спостерігає за тим, як це робити. Робити щось самостійно означає навчитися цьому скоріше та краще, оскільки це – особистий досвід. Це також означає робити свої власні помилки та вчитися на них. Це не означає, що виховник не повинен підтримувати, допомагати або показувати як щось робити, але юнак чи юначка повинні потім самі спробувати це. Виховник виступає в ролі радника або наставника, але не в ролі неперевершеного судді.

Прогресивний саморозвиток

Одна з найбільш важливих ознак, що відрізняє скаутинг, – система прогресивного саморозвитку для кожної особистості. Це виражається в тому, що якщо освітня програма, теми і напрямки завдання розробляються та пропонуються на крайовому або місцевому рівнях, то рішення щодо того, що конкретно робити і як, лежить на кожному члені організації. Право вибору залишається за пластуном, коли йдеться про те, чому він хоче навчитися та яким чином. Інструмент прогресивного саморозвитку сприяє всебічному розвитку дитини в 5 взаємозалежних сферах: інтелектуальній, духовній, фізичній, емоційній і соціальній. “Праця над собою” відбувається в процесі виконання завдань, які допомагають це здійснити. Протягом усього пластування дитина пізнає себе і оточуючий світ, отримує різні вміння, виробляє в собі позитивні звички, гартує характер. У цьому їй сприяють спеціально розроблені виховні програми: проби, вмілості, а в новацтві ще й історичні ігри.

Відзнака виховника – це білий шнур до свистка.

Служіння суспільству

Ще один освітній засіб, що широко застосовується в програмі Пласту – служіння суспільству. Проекти та знання, що відповідають цьому напрямку, виховують почуття відповідальності за світ, в якому живе дитина, забезпечують її можливістю зрозуміти та поважати інші культури та способи життя та показати вплив, який має кожен індивід на своє оточення. Серед найпоширеніших напрямків діяльності – благодійні акції, збір коштів, медикаментів, іграшок, допомога сусідам, школам, лікарням, робота з соціально та матеріально неблагополучними групами, хворими, немічними або людьми похилого віку, участь в громадських заходах, відновлення та догляд історичних пам’яток та ін.

Старші пластуни

Молодь віком 18-35 років продовжує своє самовдосконалення в Пласті. Старші пластуни і пластунки на волонтерських засадах працюють виховниками, інструкторами, виконують адміністративні функції в місцевих осередках та крайовій організації.

Протягом року старші пластуни приділяють щонайменше 300 годин особистого часу для того, щоб допомогти дітям ставати кращими. Окрім того, пластова молодь організовує та бере участь у різноманітних таборах, мистецьких фестивалях, міжнародних зустрічах, спілкується з ровесниками з інших країв.

Пластуни сеніори

Вдосконалюючись самі, допомагаємо іншим – таким гаслом керуються сеніори у своїй праці в Пласті. Як і старші пластуни, сеніори створюють курені за інтересами. Старшопластунські та сеніорські курені, об’єднуючи пластунів з різних міст, я часто і країв, розвивають та вдосконалюють свої спеціальні вміння для того, щоб професійно та кваліфіковано сприяти вихованню та розвитку пластового новацтва і юнацтво, як інструктори та організатори спеціальних таборів.

Лілея – знак, що вказував північ на старовинному компасі. Як мандрівник впевнено іде за компасом до цілі, так пластуна веде його відзнака – лілейка, до життєвої цілі.

Пласт є організацією, яка не тільки раціонально заповнює дозвілля своїх членів, а й ставить до них певні вимоги. Ці вимоги визначає пластова ідеологія: пластун повинен працювати над собою, над своїми знаннями і характером, щоб досягти певного ідеалу.

Виховання не стається саме по собі. Його творять люди, яких в Пласті називають виховниками. Сходини і мандрівки, вогники, ватри, змагання і табори – все це справа їх рук. І діти, новацтво та юнацтво, вчаться слухати і чути, співати і розуміти, складати шатро і вогник, – робити все, що вміє і як вміє їхній виховник.

Щоб стати виховником чи виховницею в Пласті, потрібно здобути відповідну кваліфікацію. Для цього не обов’язково бути за фахом педагогом чи психологом. В організації діє багаторівнева система підготовки виховників. Пласт регулярно організовує вишколи, семінари, тренінги в кожному регіоні України та у всіх краях, де діють пластові осередки.

Кваліфіковані інструктори та методисти опрацьовують відповідно до потреб часу і віку вихованців виховні програми, методичні матеріали, періодичні видання, програми навчальних курсів.

Однак кваліфікація пластового виховника полягає не стільки в переході вишколів, написанні методичних праць, як, передовсім, у добрій праці та співпраці зі своїми вихованцями, іншими виховниками, батьками, розумінні потреби своєї праці та праці Пласту взагалі, власних можливостей і потреби “ставати кращим”. Пластовий виховник, як ніхто інший, має найбільше потреб і можливостей для самовиховання, бо на відміну від традиційної освіти, де дорослі займають центральне місце у навчанні, у скаутингу роль дорослих зміщена. Вона може бути різною в залежності від віку дітей, з якими працюють дорослі. Молодші, новаки, потребуватимуть постійного наставника в той час, коли старше юнацтво лише іноді потребує поради від виховника.

А летом крил скоба під хмарами полину
І бистро розгляну всю землю мою,
Промірю тернисті шляхи України,
До щастя Вітчизну свою поведу.

Щоб поповнити ряди виховників, до праці з дітьми можуть зголошуватись і молоді батьки, які після проходження вишколів і доповнення знань з педагогічної літератури можуть бути добрими пластовими виховниками. Це вже багаторазово доведено на практиці: з огляду на те, що батьки мають власних дітей, вони відповідальніші, краще знають вікову психологію і потреби дітей, швидше можуть збагнути, зрозуміти проблеми дітей і їм допомогти.

Вузол на скаутській емблемі символізує дружбу, єдність. Люди досягнули великого вміння у в’язанні вузлів-помічників, і пластунові необхідно знати, який вузол і коли використовувати.


Пласт є найбільшою та найстарішою українською скаутською організацією: дві сотні осередків-станиць діють у всіх областях України, в Австралії, Аргентині, Великій Британії, Канаді, Німеччині, Польщі, США, нові пластові групи постають сьогодні на всіх континентах, де живуть українці.

Для досягнення виховних цілей в Пласті діє пластова метода самовиховання, освітні принципи якої полягають у добровільності членства в організації, вихованні і навчання через гру та працю, поступовій програмі занять і випробувань, гуртковій системі самоорганізації, заохоченні ініціативи і самоврядування, пізнанні природи і житті серед природи, підтримці спеціальних зацікавлень і здібностей дітей та молоді. За оцінкою Інституту проблем виховання Академії педагогічних наук України Пласт є єдиною українською дитячою та молодіжною організацією, яка має чітку й ефективну виховну систему.

Пласт щороку організовує численні літні та зимові табори, кожен з яких має свою спеціалізацію (летунський, морський, військовий, спортивний, мандрівний, виховно-вишкільний та ін.). Окрім таборів, відбуваються акції різного спрямування – спортивні змаги – спартакіади, змагання з пішого мандрівництва, мистецькі, екологічні, культурологічні, благодійні, міжнародний скаутський захід “Вифлеємський Вогонь Миру”, інтелектуальні змагання та інші.

Пласт активно співпрацює з органами державної влади та українськими громадськими організаціями в Україні та країнах поселення, дипломатичними установами України, благодійними фондами, товариствами та ін. Проводиться активна співпраця з церквами різних конфесій.

Конференція Українських Пластових Організацій (КУПО) – найвищий міжнародний координаційний орган Українського Пласту, створений 1954 року. Її метою є втримання ідейних засад та виховних методів Пласту.

Дізнатись про нас більше можна на наших сторінках у всесвітній мережі: plast.org, facebook.com/plast.org, plastusa.org, facebook.com/plastusa.org, на сторінках крайових пластових організацій, станиць, куренів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.